Amasya - Çorum - Hattuşaş Turu

Tur Programı:

 1. Gün: İstanbul’dan Hareket, Amasya;

22.00 – İncirli E5 Dilek Pastanesi Önü
22.30 – Mecidiyeköy Meydan Mado Önü
23.00 – Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Yanı
23.20 – Kartal Köprüsü Otobüs Durağı
23.45 – Gebze Center Otobüs Durağı

Belirtilen Saatlerde ve Hareket Noktalarında Buluştuktan Sonra, MegaronTour olarak güzel ülkemizin kültürel ve coğrafi zenginliklerini, uzmanlaşmış rehberlerimiz eşliğinde siz değerli misafirlerimize tanıtmak amacı ile hazırlamış olduğumuz Amasya – Çorum – Hattuşaş Turumuza başlıyoruz.

Mola: İzmit Pause Tesisleri, Bolu Unova Tesisleri

 1. Gün: Amasya, Ferhat ile Şirin Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Kral Kaya Mezarları:

Sabah Kahvaltımızın ardından Osmanlılar döneminde Şehzadeler şehri olarak bilinen Amasya gezimize başlıyoruz. İlk olarak dillere destan olmuş Aşıklar olan Ferhat ve Şirin’in efsanesinde Ferhat’ın Şirin için dağları delerek açtığı su kanallarını görmeye gidiyoruz. Su kanallarının görüldüğü noktada Amasya belediyesi tarafından açılmış olan Aşıklar Müzesini geziyoruz. Aşıklar Müzesi sonrasında mumya müzesi olarak bilinen Amasya Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Arkeoloji, etnografya, fosil ve mumyalar bölümlerini gezdikten sonra Amasya’da şehzadelik yapmış ve Osmanlı’ya padişah olmuş Sultanlarımızdan, Sultan İkinci Beyazıt Külliyesini ziyaret ediyoruz. Külliye içerisinde paratoner olarak kullanılmış çınar ağaçlarını, o dönemde payitaht İstanbul’u merak eden ama gidemeyen Amasyalılar için İstanbul siluetinin çizildiği tarihi şadırvanı, kapı girişlerindeki denge sütunlarını ve camiinin içini (İlgili bakanlık tarafından yürütülen restorasyon çalışması dolayısı ile cami içerisine girilemeyebilir.) gezdikten sonra Yeşilırmak kıyısına iniyoruz. Yeşilırmak, Sivas’tan doğarak Samsun’un Çarşamba ilçesinde denize dökülene kadar geçtiği tüm bölgelere hayat verir. Amasya, Yeşilırmak’ın iki yakasına yerleşmiş bir şehirdir. Amasya; Osmanlı döneminden kalma 18. ve 19. Yy konaklarının, Yeşilırmak boyunca inci tanesi gibi dizilip yalı olarak adlandırıldığını, İran kökenli Pontus krallarının mezarlarının Harşena Dağı’na oyularak tapınak görüntüsü aldığını, Ferhat ve Şirin efsanesiyle hafızalara unutulmaz bir biçimde nasıl kazındığını ve Şehzadeler Parkındaki Padişah büstleriyle tarihsel bağını koparmadığını göreceğimiz bir görsel şölenle sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Şehzadeler parkında yapacağımız yürüyüş sonrasında Roma dönemi kemerleri üzerine oturtulmuş Alçak Köprüden geçerek Hazeranlar Konağını da görebileceğimiz bu gezimizde Osmanlı dönemi yaşantısını daha iyi anlayabileceğiz. Hazeranlar konağı ve çevresinde vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz Kral Kaya Mezarlarının yanına kadar çıkabilecekler. Serbest zamanımız sonrasında Osmanlı döneminde Hastahane olarak kullanılan Bimarhane’yi ziyaret edeceğiz. Dönemi itibariyle kullanılan tedavi yöntemlerinin yazılı ve görsel sunumlarının yapıldığı Bimarhane gezimiz sonrasında otelimize yerleşerek akşam yemeğimizi alıyor ve konaklama imkanı buluyoruz.

Kahvaltı: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Öğle Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Set Menü veya Açık Büfe Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahildir.)
Konaklama: Emin Efendi Konakları (Amasya)

 1. Gün: Çorum Müzesi, Hattuşaş Antik Kenti, İstanbul ‘a Dönüş;

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının Çorum Merkez’e hareket ediyoruz. Çorum Şehir merkezinde bulunan Tarihi Saat Kulesini panoramik olarak gezdikten sonra Hititlere başkentlik yapmış bu önemli şehirde, kazılar sonucu elde edilmiş birçok tarihi eserin sergilendiği Çorum Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesine doğru hareket ediyoruz. 1914 tarihinde Hastane olarak yapılan ve günümüzde müze olarak hizmet veren binada, Alacahöyük, Boğazköy-Hattuşa, Ortaköy-Şapinuva, Resuloğlu, Hüseyindede, Eskiyapar ve Pazarlı gibi önemli yerleşim alanlarında bulunan ve Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerine tarihlenen eserler kronolojik bir düzen içerisinde sergilenmektedir. Çorum Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesindeki gezimizin ardından UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Hititlerin başkenti Hattuşaş Antik Kentine ulaşıyoruz. Hattuşaş Antik kentindeki gezimizde sırasıyla Kral Kapı, Sfenksli Kapı, Yer Kapı, Potern, Hiyeroglifli Oda, Hitit Surları, Büyük Mabed ve Nişantaşı’nı görüyoruz. Meşhur Yeşil Taşı ve Büyük Tapınağı gördükten sonra Hititlerin açık hava tapınağı olan Yazılıkaya’ya geçiyoruz. Burada Hitit tanrılarının kabartmalarının bulunduğu A ve B odasını ziyaret ediyoruz. Hattuşaş gezimizin ardından İstanbul’a dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Sizleri almış olduğumuz noktalara bırakarak, bir sonraki organizasyonunda görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

Kahvaltı: Otelde Set Menü veya Açık Büfe Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahildir.)
Öğle Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)

 

Tarihler ve Ücretler:

2 Gece 3 Gün

 • Tarih ve fiyat bilgisini info@megarontour ya da (474)223 4040 numaralı telefondan talep edebilirsiniz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler:

 • 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama 
 • Otelde Sabah Kahvaltısı
 • Otelde Akşam Yemeği 
 • Profesyonel Kokartlı Rehberlik
 • Lüks Otobüsler İle Ulaşım
 • Tüm Geziler 
 • Zorunlu Seyahat Sigortası (Türsab)
 • Araç İçi İkramlar 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler:

 • Gidişteki Sabah Kahvaltısı 
 • Öğle Yemekleri 
 • Dönüşteki Akşam Yemeği
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

Ön Rezervasyon Formu: