Butik Kars - Erzurum Turu

Tur Programı:

Bilgilendirme:

Bu Turumuz  7-14 kişi sayısı aralığında butik olarak gerçekleştirilmektedir.        

Tur ücretlendirmeleri Bayram ve özel günlerde değişiklik göstermektedir. Acente Personelimizden bilgi alabilirsiniz.

Uçak ile gerçekleştirdiğimiz bu turumuza ülkemizin her noktasından uçuş saatleri denk gelecek şekilde katılım sağlayabilirsiniz. Bu konuda acente personelimizden destek alabilirsiniz.

Grup katılımlarında özel olarak uçuş saati, tur tarihi, gün sayısı gibi değişiklik talebi değerlendirilip farklı programlar sunabiliriz.

Her tarihte uçuş detaylarında ufak değişiklikler olabilmektedir. Lütfen tarih seçimi yaparak tur detayını kontrol ediniz.

1.GÜN : ERZURUM – SARIKAMIŞ / KARS

Uçak ile Erzurum’a ulaşım.

Havalimanına iniş sonrası rehber ve kaptan ile buluşma ve tanışma ardından aracımıza binerek turumuza başlıyoruz.

Üç Kümbetler: Klasik Anadolu mimarisinin başlangıcı sayılan karışımın en güzel örnekleri. Malazgirt sonrası ortak kültürün ana temsilcileri olan Üç Kümbetler başlangıç olacak.

Erzurum Ulu Camii: 800 yıllık ve 6000 kişi kapasiteli eser halen aktif. Bugün aktif olup halen görülebilecek en nadide eserlerden birisi.

Çifte Minareli Medrese: 1243 Kösedağ Savaşı sonrası karmakarışık siyasi ortamda yapılan eserlerden birisi.

Öğlen Yemeği, CAĞ KEBABI: Doğu Anadolu’nun aslında en bilinen yemeği. Bir gün önceden karabiber ve soğan ile terbiye edilmiş etin yatık olarak odun kömüründe pişirilmesi. Bölgenin yerlisi olsanız yarım kilo, bir kilo şeklinde sipariş verirsiniz. Ama zamanınız az ise veya az tadına bakayım damağım kendine gelsin derseniz ahşap tutamaklı cağa keserek ve hafif ızgarada kızartılarak servis edilir.
Öğlen yemeği sonrası Kars’a hareket edeceğiz. Doğu Anadolu’nun muhteşem coğrafyasını izleyerek yapacağımız unutulmaz yolculuk Pasinler – Sarıkamış rotasından devam edecek.

Yol üzerinde göreceğimiz tarihi eserler ve doğal oluşumlar (Kapadokya benzeri bazalt kayalıklar ve peri bacası oluşumları) ilginizi çekecektir.

 Çobandede Köprüsü: İlhanlılar tarafından yapılan 700 yıllık köprü Kargapazarı ve Aras nehirlerinin birleşim noktasında inşa edilmiş olup İpek Yolu’nun en önemli geçişlerinden birisidir. Köprü sonrası yol ise bizi Kars’a ulaştıracak ve hemen Kars’ın tarihi yönleri ile tanımaya başlayacağız.

Sarıkamış Kayak Merkezi: Kayak merkezinde vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz telesiyejleri kullanabilirler.

KARS, konaklamamızı da yapacağımız hep özlenen bir şehir.

Konaklama: Program sonrası otelimize ulaşacağız. Akşam yemeği ve konaklama Kars’ta, Kars Kale Otel’de olacak.

2.GÜN : ÇILDIR GÖLÜKARS KALESİ ve ÇEVRESİ

Çıldır Gölü: Ülkemizin yüksek rakımda bulunan tatlı su göllerinin en etkileyici olanlarından birisi olan ve kış mevsiminde tamamıyla buz tutan Çıldır Gölü’nde kızakla gezinebilir, beyaz güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.(Buz kalınlığının yeterli olması durumunda.)

Öğlen Yemeği: Çıldır gölünden tutulan ve halk diliyle sarı balık, kara balık ve gümüşi diye adlandırılan balıklardan oluşan menümüz ile öğlen yemeğimizi alacağız ve ardından Kars merkeze dönüş için yola koyulacağız. Kars Merkez’de gerçekleştireceğimiz turumuzda ise;

Kars Sokakları Yürüyüşü:

Havariler Kilisesi – Kümbet Camii: Klasik bir Ortodoks mimarisine sahip olan kilise, camiye çevrilen ilk yapılardan bir tanesi. Bugün halen aktif durumda ve ziyaretçisi oldukça fazla.

Kars Kalesi: Tarihsel süreçte defalarca zarar görüp yeniden yapılan ve günümüzde eski sağlamlığını halen koruyan Kars Kalesi sizleri oldukça etkileyecek.

Fethiye Camii: Kars’ta oldukça çok görülen Rus Mimarisi özelliği gösteren yapılardan birisidir. 19.yy. da Ruslar tarafından kilise olarak yaptırılmış ve Kars’ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiştir.

Konaklama: Program sonrası otelimize ulaşacağız. Akşam yemeği ve konaklama Kars’ta, Kars Kale Otel’de olacak.

3.GÜN : ANİ ANTİK KENTİ – KARS HAVALİMANI 

Sabah kahvaltımız ardından hareket ederek yaklaşık 50 kilometrelik ve 45 dakika ortalama sürecek olan yolculuğumuz bizi Arpaçay’ın açtığı derin vadiye ulaştıracak ki burası aynı zamanda Ermenistan ile olan sınırımız. Ani Antik Kenti tam bu sınır üzerinde ve oldukça önemli bir geçmişe sahip.

Ani Antik Kenti: Ermeni Bagratlı Hanedanlığının 900’lü yılların sonunda bugün harabelerin bulunduğu yeri yeni merkez olarak seçip şehri inşa etmeye başlaması ile birlikte Ani tarihide başlamıştır. Sonrasında Bizans egemenliği ve 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın fethi ile birlikte Selçuklu egemenliği başlamıştır. Gürcü, Osmanlı ve Timur egemenlikleri şehirde sonraki dönemlerde devam etmiş ve 155’lerde Osmanlıların terk etmesi ile şehirde yaşam sona ermiştir. Günümüzde Ermeni Ortodoks Mimarisinin ve Beylikler Dönemi Selçuklu Mimarisinin temellerinin bulunabildiği, ilklerinin olduğu en önemli antik alanlardan birisidir. Burada rehberimiz eşliğinde ve yürüyerek gerçekleştireceğimiz gezimizde görebileceğimiz eserlerden bazıları;

Surlar ve Aslanlı Kapı

Manucehr Camii

Aziz Gregor Kilisesi

Surp Kirkor Kilisesi

Keçel Kilise

Büyük Katedral

Programın bitimini takiben Kars Havalimanı’na hareket ederek gerekli check-in işlemleri sonrası uçak ile dönüyoruz

Tarihler ve Ücretler:

2 Gece 3 Gün

Tarih ve fiyat bilgisini info@megarontour ya da (474)223 4040 numaralı telefondan talep edebilirsiniz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler:

 • 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama 
 • Otelde 2 Sabah Kahvaltısı
 • Otelde 2  Akşam Yemeği
 • Profesyonel Kokartlı Rehberlik
 • Lüks Araçlarla ile Ulaşım
 • Programda Belirtilmiş Tüm Geziler
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Araç İçi İkramlar

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler:

 • Uçak Bileti
 • Öğle Yemekleri 
 • Çıldır Gölü Atlı Kızak Turu
 • Kafkas Gecesi
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri 
 • Kişisel Harcamalar
 • Yemeklerde ve Otelde Alınabilecek İçecekler

Ön Rezervasyon Formu: