Doğu Anadolu Turu

Tur Programı:

1.Gün: İstanbul’dan Hareket, Sivas;

20.00 – İncirli E5 Dilek Pastanesi Önü
20.30 – Mecidiyeköy Meydan Mado Önü
21.00 – Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Yanı
21.20 – Kartal Köprüsü Otobüs Durağı
21.45 – Gebze Center Otobüs Durağı

Güzel ülkemizin kültürel ve coğrafi zenginliklerini, uzmanlaşmış rehberlerimiz eşliğinde, siz değerli misafirlerimize tanıtmak ve amacı ile hazırlamış olduğumuz keyifli bir geziye başlıyoruz. Lüks otobüsler, ikramlarımız ve  Megaron Tour misafirperverliğinde Doğu Anadolu Turumuza başlıyoruz.

2.Gün: Sivas, Kangal, Divriği, Kemaliye;

Sabah erken saatlerde alacağımız kahvaltının ardından Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “Biz Cumhuriyeti burada kurduk” dediği Cumhuriyet kenti Sivas’a hareket ediyoruz. Eğri minaresiyle görenleri hayrete düşüren ve hala bu minarenin kullanıldığı Anadolu’nun en eski camilerinden Ulu Camii ise ilk gezi noktamız. Sonrasında gerçekleştireceğimiz Buruciye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese Şifahiye Medresesi gezilerimizi takiben ilk Türkiye büyük Millet Meclisi olarak kabul edilen Kongrenin yapıldığı, Cumhuriyetimiz temellerinin atıldığı Sivas Kongre Binasını ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizin ardından, Sivas’ın adını da ilçesinden alan Kangal köpekleriyle meşhur yerine gidiyoruz. Burada minik dostlarımızı göreceğiz. Sonrasında Divriğe doğru yola çıkıyoruz. Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan  Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nı geziyoruz( restorasyon nedeniyle sadece dış bölümden görülebilmektedir). İslam Mimarisinin baş yapıtlarından olan Sivas-Divriği Ulu Cami, 1228’de Mengücekoğulları hükümdarı Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından yaptırılmıştır. Baş mimarı Ahlatlı Hürremşah’dır. Bitişiğindeki Darüşşifa (hastane) ise Ahmet Şah’ın eşi ve Behram Şah’ın kızı Melike Turan Melek tarafından yaptırılmıştır.Buradaki gezimizin ardından akşam yemeği ve konaklama için Kemaliye’de bulunan otelimize doğru yola çıkıyoruz.

Sabah Kahvaltı:  Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Öğle Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Açık Büfe veya Set Menü Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahildir.)
Konaklama: Kemaliye 

3.Gün: Kemaliye, Arapgir, Elazığ;

Hemen her konuda türküsü bulunan ama en çok sevda, hasret ve gurbet kokan türküleriyle bilinen, eski ismiyle Eğin, yeni ismiyle Kemaliye doğası, kültürü ve evleriyle ilgi çekici güzellikleri barındırır. Taş işçiliğinin benzersiz örnekleri, mühendislik harikası köprüler, pınarlardan akan suların hayat verdiği vadiler manzumesi Kemaliye, kuruluşundan bu yana, çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşır. Kahvaltı sonrası Anadolu’daki Türk konut türlerinin gerçek bir temsilcisi kabul edilen evlerin bulunduğu Sırakonak Köyü’nden yürüyüşe başlıyoruz. Vadi manzarası ve uyanan ilkbaharın coşkulu renkleriyle yürüyerek Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda bir köy var uzakta “şiirinin ilham kaynağı ve doğduğu köy olan, Kültür Bakanlığı tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa Köyü’ne varıyoruz. Öğle yemeği için “Ta Tu Ta” (Tarım, Turizm, Takas) Projesi üyesi olan ekolojik tarım çiftliklerinden birine gidiyoruz. “Ta Tu Ta”, Buğday Derneği tarafından yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa adı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan bu çiftliklerde isterseniz gidip gönüllü olarak çalışabiliyorsunuz. Çalışma karşılığında gönüllünün konaklama ve yemek ihtiyaçları çiftlik tarafından karşılanıyor. Ya da ben çalışamam ama oradaki hayatı görmek istiyorum diyorsunuz ve ücretli olarak konaklıyorsunuz. Öğle yemeğinden sonra Kemaliye’yi gezmeye başlıyoruz. Mani Yoluna çıkıyor, tüm o hasret ve sevda dolu manileri okuduktan sonra her bir kapı tokmağı seyirlik olan evlerin arasından aşağı doğru iniyor, arada dut ve pekmezin dövülerek yapıldığı lök (dövmeç) ile dut, beşateş, orcik, pekmez ve bal gibi şifalı ürünlerin satışının yapıldığı Lökhane’de mola veriyoruz. Ardından Arapgir’deki Mirliva Camii ziyareti ve Millet Hanı’ndaki reyhan çayı molasından sonra akşam yemeği ve konaklama için Elazığ’da bulunan otelimize doğru yola çıkıyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık Büfe veya Set Menü Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahildir.)
Öğle Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Açık Büfe veya Set Menü Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahildir.)
Konaklama: Elazığ

4.Gün: Elazığ, Bingöl, Muş, Tatvan, Van;

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Harput Kalesi, Ulu Camii, Harput Konakları, Arap Baba Türbesi gibi tarihi yapıları görüp, Balak Gazi Heykeli altında bulunan kafeteryadan Elazığ’ı kuş bakışı seyrettikten Bingöl’e doğru yola çıkıyoruz. Solhan ilçesine bağlı Yüzen Ada ilk durağımız olacaktır. Ardından ünlü kalelerini de göreceğiz. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra Muş’a doğru yola çıkıyoruz. Muş Kalesi’ne çıkarak rehberimizden gerekli bilgileri alırken Muş ovasının seyrine dalacağız. Ardından Tatvan’a doğru devam ediyoruz. Tatvan’da minibüslerle Nemrut Krater Gölü’ne çıkıyoruz. Ve harika fotoğraflar çekiyoruz. Gezimizi burada tamamlayarak akşam yemeği ve konaklama için Van’da bulunan otelimize geçiyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık Büfe veya Set Menü Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahildir.)
Öğle Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Açık Büfe veya Set Menü Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahildir.)
Konaklama: Van

5.Gün: Van, Muradiye, Doğubeyazıt, Kars;

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından ilk durağımız Akdamar Adası olacaktır. Bizleri bekleyen teknemize binip Van gölü üzerinde sessiz ve huzur veren yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla Aktamar Adası’na geçiyoruz. Konusunu Tevrat ve İncilden alan kabartma sahnelerinin açılımlarını öğrendikten ve kiliseyi sizlerle gezdikten sonra, Doğu’da bulunan en güzel bölgeye doğru yani İshak paşa Sarayı’na doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız yol üzerindeki Muradiye şelalesi oluyor. Burada vereceğimiz fotoğraf ve kahve molasının ardından Çaldıran ovası, Tendürek Dağı ve Ağrı Dağı manzaraları eşliğinde İshak paşa Sarayı’na ulaşıyoruz. Yapımı 1784 yılında tamamlanan ve bir külliye tarzında inşa edilen sarayı rehberimizin anlatımları eşliğinde gezdikten sonra öğle yemeğimizi alarak bölgede yapımı devam eden halı ürünlerini tanımak üzere mağazayı geziyor ve alışveriş imkanı buluyoruz. Sonrasında Doğubeyazıt kaçakçılar çarşısında sizlere tanıyacağımız serbest zamana müteakip akşam yemeği ve konaklama için Kars’ta bulunan otelimize doğru yola çıkıyoruz.

Sabah Kahvaltı:  Otelde Açık Büfe veya Set Menü Olarak Alınacaktır (Fiyata Dahildir.)
Öğle Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Açık Büfe veya Set Menü Olarak Alınacaktır (Fiyata Dahildir.)
Konaklama: Kars

6.Gün: Kars, Erzurum;

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Ermenistan sınırında yer alan bölgenin en önemli yerleşim alanı olan ve günümüzde terkedilmiş vaziyette bulunan Ani Harabeleri ne gidiyoruz. Kar altında daha da etkileyici olan Ani’yi dolaşıyor ve kısa bir mola veriyoruz. Sonrasında öğle yemeğimizi alarak Kars şehir merkezine dönüyor ve gezimizin bu bölümünde geniş sokakları, planlı yerleşimi, Ruslardan kalan binaları, kentin tarihi yapılarını panoramik olarak görme imkanı bulacağız. Yapacağımız Kars şehir turunda: Rus işgali sırasında yapılan ve hala kullanılmakta olan binaların bir kısmını panoramik olarak göreceğiz. Vali Konağı ve civarındaki taş binalar, Ortodoks Kilisesi (Merkez Camii), Demir Köprü, İsmet Paşa İlköğretim Okulu, Hekim Evi (Opera Binası), Fevzi Paşa İlköğretim Okulu, Alexander Nevski Kilisesi (Fethiye Cami), Kars Kalesi, Tren Garı, Kars Kalesi, Taş Köprü, 12 havariler kilisesi göreceğimiz yerler. Gezilerimizin ardından Meşhur Kars Kaşarının satıldığı peynircilere uğramayı da ihmal etmiyoruz. Sonrasında Kars Arkeoloji Müzesine geçiş yapıyoruz. Rehberimiz eşliğinde müze gezimizi gerçekleştiriyor ve sonrasında Çıldır Gölü’ne doğru hareket ediyoruz.Çıldır Gölü’ne ulaşarak rehberimizin anlatımları sonrası Göl çevresinde keyifle zaman geçiriyoruz. Çıldır Gölü Kış Mevsiminde donan bir göl olmasına karşın buzu kırıp balık tutan balıkçılar oldukça ilginç bir manzara sunmaktadır. Uçsuz bucaksız bir buz pistine dönen Çıldır gölü üzerinde (buzun uygun olması durumunda) Atlı kızaklar ile göl çevresinde tur atmakta mümkün. Buradaki gezimizin ardından akşam yemeği ve konaklama için Erzurum’da bulunan otelimize geçiyoruz.

Kahvaltı: Otelde Set Menü veya Açık Büfe Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahilldir.)
Öğle Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Set Menü veya Açık Büfe Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahilldir.)
Konaklama: Erzurum

7.Gün: Erzurum, Erzincan, Tokat;

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Erzurum şehir turumuzda ilk olarak, açık avlulu medreselerin Anadolu’da en büyüğü olan Çifte Minareli Medrese’yi geziyoruz. Sonrasında Kongre Binası, Yakutiye Medresesi, Lalapaşa Camiisi  gördükten sonra Rüstem Paşa Çarşısında Oltu Taşı ürünlerini inceliyoruz. Öğle yemeğimizi bölgenin en güzel cağ kebapçılarında alarak yolculuğumuza devam ediyoruz.  Daha sonra Erzincan’a doğru yola çıkıyoruz. Ekşisu Mesire yerinde kaynağından ünlü maden suyunu tadıyoruz. Ayrıca bu sırada Horhor Deresi’ni göreceğiz. Daha sonra merkezde bulunan Bakırcılar Çarşı’nda sizlere serbest zaman veriyoruz. Ardından akşam yemeği ve konaklama için Tokat’ta bulunan otelimize hareket ediyoruz.

Kahvaltı: Otelde Set Menü veya Açık Büfe Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahilldir.)
Öğle Yemeği: Erzurum / Cağ Kebapçılarında veya Serbest Zaman (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Set Menü veya Açık Büfe Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahilldir.)
Konaklama: Tokat

8.Gün: Tokat, Amasya, İstanbul’a Dönüş;

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltınına ardından Anadolu’da Taş Baskı Yazmacılık denildiğinde akla ilk gelen şehir olan Tokat’ ta ilk durak noktamız Tokat Kalesi eteklerinde bulunan Tokat Arkeoloji Müzesi oluyor. Anadolu tarihinde yer alan çok önemli eserlerin sergilendiği Arkeoloji müzesinde kronolojik sıralamaya uygun yapılmış düzenlemesiyle modern müzecilik anlayışının esintilerini göreceksiniz. Etnografik eserlerin de sergilendiği müze gezimiz sonrasında Yazmacılar Çarşısı olarak da bilinen Taşhan’a ulaşıyoruz. Verilen serbest zaman içerisinde dileyen misafirlerimiz Taşhan’da alışveriş yapabilir dileyen misafirlerimiz de avlusundaki oturma alanında çay, kahve içebilirler.

Daha sonra 2 saatlik kısa bir yolculuk sonrası Amasya’ya ulaşarak, dillere destan olmuş Aşıklar olan Ferhat ve Şirin’in efsanesinde Ferhat’ın Şirin için dağları delerek açtığı su kanallarını görmeye gidiyoruz. Su kanallarının görüldüğü noktada Amasya belediyesi tarafından açılmış olan Aşıklar Müzesini geziyoruz. Aşıklar Müzesi sonrasında mumya müzesi olarak bilinen Amasya Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Arkeoloji, etnografya, fosil ve mumyalar bölümlerini gezdikten sonra Amasya’da şehzadelik yapmış ve Osmanlı’ya padişah olmuş Sultanlarımızdan, Sultan İkinci Beyazıt Külliyesini ziyaret ediyoruz. Şehzadeler parkında yapacağımız yürüyüş sonrasında Roma dönemi kemerleri üzerine oturtulmuş Alçak Köprüden geçerek Hazeranlar Konağını da görebileceğimiz bu gezimizde Osmanlı dönemi yaşantısını daha iyi anlayabileceğiz. Hazeranlar konağı ve çevresinde vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz Kral Kaya Mezarlarının yanına kadar çıkabilecekler. Serbest zamanımız sonrasında İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. Sizleri almış olduğumuz noktalara bırakarak bir dahaki  organizasyonunda görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

Kahvaltı: Otelde Set Menü veya Açık Büfe Olarak Alınacaktır. (Fiyata Dahilldir.)
Öğle Yemeği: Belirlenen Restoranda veya Serbest Zaman Olarak Alınacaktır. (Ekstra)

Tarihler ve Ücretler:

 

7 Gece 8 Gün

 
 • Tarih ve fiyat bilgisini info@megarontour ya da (474)223 4040 numaralı telefondan talep edebilirsiniz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler:

 • 6 Gece Yarım Pansiyon Konaklama 
 • Otelde 6 Sabah Kahvaltısı 
 • Otelde 6 Akşam Yemeği 
 • Profesyonel Kokartlı Rehberlik
 • Lüks Otobüsler ile Ulaşım
 • Tüm Geziler
 • Zorunlu Seyahat Sigortası (Türsab)
 • Araç İçi İkramlar

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler:

 • Gidişteki Sabah Kahvaltısı
 • Öğle Yemekleri
 • Müze Ve Ören Yeri Girişleri

Ön Rezervasyon Formu: